Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Budynek nr 2, ul. Ogrodowa, Dzierżoniów
Danuta B.: Na szybko
Dworzec towarowy (dawny), ul. Madalińskiego Antoniego, gen., Wrocław
Danuta B.: To i sąsiednie zdjęcie (podobne) odpisałam od biurowca Cargo, bo go na żadnym nie widać. Przypięłam do dworca towarowego, który wymaga jednak uszczegółowienia. Na razie tak zostaje.
Budynek nr 2, ul. Ogrodowa, Dzierżoniów
Danuta B.: Bardzo cenne zdjęcie!
Dom nr 5 (dawna plebania), ul. Szkolna, Nowogród Bobrzański
Hellrid: Poprawiłem ulice Roli Żymierskiego, zastąpiono ją nazwą Dobra, scaliłem. + dopisałem brakujące ulice.
Cafe Hennig (dawne), pl. Wolności, Nowogród Bobrzański
Hellrid: Dopisałem do obiektu.
ul. Wojska Polskiego, Kłodzko
Stan: Dodałem znaczniki nowych obiektów, wybudowanych lub zmienionych po likwidacji Bramy Zielonej. Po prawej odsłonięty kompleks dawnego kolegium jezuickiego.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Danuta B.
Szyszka
Alistair
Danuta B.
Ireneusz1966
FM
kitapczy
Krzysztof Bach
morgot
Popski
Popski
Mmaciek
Alistair
Mmaciek
Alistair
Popski
Alistair
Popski
Popski
Mmaciek
Popski

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Sobótka/Zobten
Autor: bonczek/hydroforgroup/°, Data dodania: 2005-07-05 17:37:46, Aktualizacja: 2005-07-05 17:37:46, Odsłon: 4477

1 czerwiec 1934




Po przejęciu władzy w Niemczech przez nazistów jednym z celów ich działalności na Dolnym Śląsku i nie tylko było odcięcie się i likwidacja jakichkolwiek korzeni łączących ten region z piastowską i słowiańską przeszłością. Do najprostszych i najbardziej widocznych należały wszelakiej maści zmiany herbów, godeł, flag oraz nazw miejscowości Dolnego Śląska.
Wrocław ofiarą tej inicjatywy padł dopiero w 1938 roku kiedy to z polecenia nadprezydenta i gauleitera Śląska Jozefa Wagnera zmieniono herb miasta. Okazuje się jednak, że już w 1934 roku rozpoczęto przygotowania choć nie bezpośrednio dotyczące Breslau. Otóż 1 czerwca 1934 roku w ramach prób zatarcia słowiańskich śladów w nazewnictwie miasta Landesamt fur vorgeschichtliche Denkmalpflege i Zobtener Gebirgsverein zwróciły się na piśmie do nadprezydenta prowincji śląskiej o zastąpienie nazwy Zobten przez Siling, argumentując, iż ta ostatnia pochodzi od germańskiego plemienia Silingów zamieszkujących od I do IV w. n e Środkowy Śląsk.

Zdjęcie nr 1


Podejście organizacji nazistowskich okazało się spalone bowiem nadprezydenta odmówił argumentując względami ekonomicznymi i historycznymi przytaczając argument, iż ludność Sobótki zdecydowanej większości nie odczuwa by nazwa Zobten była jej obca. Naziści nie spoczęli w wysiłkach zmierzających do zmiany nazwy miasteczka. Zaczęli powoływać się na opinie naukowców i historyków, którzy także jednoznacznie nie dali poparcia tej inicjatywie pomimo przekonania do swoich koncepcji Bund Deutscher Osten. W efekcie po kilkunastomiesięcznych próbach zmiany nazwy Sobótki ruch na rzecz tej inicjatywy poddał się a jedynym wymiernym efektem było wprowadzenie postulowanej nazwy Siling do brunatnych, propagandowych broszur i nazw stowarzyszeń jak Np Zobtener Gebirgsverein, które zmieniło nazwę na Silingverein.
Tak po krótce wyglądał dość ciekawy lecz mało znany epizod z historii podwrocławskiej Sobótki.

bonczek/hydroforgroup/2005 na podstawie książki "Dzieje Sobótki" 1999

/ / /